A kórus 1942-ben alakult (újjáalakult!) a Pécsi Dalárdából és a Pécsi Polgári Daloskörből, énekelni vágyó dalosokból. Működése 1942-43-ban a háborús időszak miatt nem volt folyamatos, ezért a fennállását 1945-től számítják. A kórus a Bartók Béla nevet 1957-ben vette fel.
A kórus neve: Pécsi Bartók Béla Férfikar. Otthona, próbahelyisége a régi PVKV Villamos Remiz udvarán álló kultúrházban volt, ahol hetente két alkalommal próbált.
A kórus első karnagya Szentkereszti Elemér, majd az ötvenes évek végéig dr. Sólyom Józsefné volt. A kar létszáma 30-35 fő volt, zömében a Pécsi Városi Közlekedési Vállalat dolgozói. A kórus 1957-ben országos munkás-énekkari találkozót szervezett. Ligeti Andor karnagy ideje alatt az akkori minősítési rendszer legmagasabb fokozatait értek el. Első külföldi szereplésük 1967-ben az Eszéki „LIPA” vegyeskarral való találkozásuk volt. 1969-ben a Lipcsei „Népek Csatája Emlékmű” kórusával találkoztak, majd 1972-ben a Lahti „Lahden Mieskuoro” kórus fogadta a kart. Jobbágy Valér karnagy vezetésével 1974-ben és 1976-ban is „Fesztivál kórus” minősítő fokozatot érték el. 1974-ben ismét kiemelkedő tevékenységeként megrendezte a KSZDSZ (Közszolgálati Dolgozók Érdékvédelmi Szolgálata) kórusok országos találkozóját. A férfikar vándorserleget ajánlott fel, melyért évtizedekig versengés volt a kórusok között. A Pécsi Bartók Béla Férfikar vezetőségének első titkára Inokai László, aki 1980-ig volt aktív, majd Hegyi István segéd karnagy három karnagy munkáját segítette nagyon precízen.
1980-tól új időszámítás kezdődött a kórus életében. Tillai Aurél tanítványa az akkor 26 éves Lakner Tamás került a kórus élére. Az idősebb tagok megbecsülése mellett sok fiatal dolgozó, középiskolás és főiskolás is tagja lett.
1981-ben az énekkar harmadszor is kiérdemelte a „Fesztivál kórus” minősítési fokozatot. Felhagyott a régi un. „munkáskórus” hagyományokkal, és Lassus, Palesztrina, Kodály, Bartók, gregorián műveket és mai szerzők műveit énekelte több egyházi mű mellett, valamint Sáry László Liszt-díjas zeneszerző „Kánon” c. művét adta elő Szombathelyen. Ez, mely akkor ősbemutató volt. 1980-tól a megfiatalodott és „beérett” együttes számtalan sikert ért el. 63 díjat nyert nemzetközi kórusversenyeken, ezek között „Nagydíjat” és a „Legjobb karnagy” díjat is megkapta. Vázák, kupák, serlegek, oklevelek és egyéb relikviáink több szekrényt is megtöltenek.
A kórus tagsága a szakmai tevékenység és a férfikórusok támogatására 1991-ben alapítványt hozott létre, „Pécsi Férfikar Alapítvány” néven.
A kórus teljes bemutatása, története egy teljes új kötet könyvet töltene ki, ezért most csak a Kórus versenyeken, fesztiválokon, kórusolimpián való meghívásos, vagy jelentkezéses szerepléseinek évenkénti felsorolása következik:
- Olaszország. Fermignanó.
- Németország. Fellbach.
- Spanyolország. Torrevija.
- Olaszország. Riva del Garda
- Németország. Fellbach.
- Németország. Lipcse.
- Franciaország. Szent Marcellin.
- Franciaország. Tour, Párizs.
- Olaszország. Róma. Vatikán.
- Erdélyi körút.
- USA. Canada,
- Spanyolország. Barcelona.
- Anglia. Llangollen. Németország. Berlin. Reistag.
- Németország. Fellbach. Franciaország. Párizs.
- Olaszország. Fivizzanó.
- Anglia. Truró.
- Olaszország. Szicilia. Franciaprszág. Gannat, valamint Délamerika Argentina-Brazilia-Urugvay.
- Olaszország. Saviglianó, Szlovákia. Galánta. Erdélyország.
- Németország. Essen, Kina Kórusolimpia, Xiamen, Hon-kong.
- Erdélyország, Németország.Berlin, Svédország-Finnország.
- Ausztria. Graz. Kórusolimpia.
- Spanyolország. Torrevija.
- USA. Minnesota, Ausztria. Bécs. Németország.Essen.
- Anglia. London. Royal Festival Hool.
- Anglia. London.
- Törökország. Istanbul.
- Belgium. Kína. Sanghai, Peking. (Nagy Fal)
- Csehország. Prága.
- Kína. 8 koncertből álló turné.
- Lettország. Riga.
- Argentina. Buenos Aires
- Kína. 7 koncertből álló turné. Shaoxing. Peking.
A felsorolt külföldi utakat elsősorban pályázati pénzekből, adományokból és a kórus tagjainak jelentős hozzájárulásával valósultak meg.
A kórus története során a külföldi hangversenyek előtt minden hazai fellépés elsőbbséget élvezett, melyek közül a legfontosabbak a következők:
- A Budapesti Nemzetközi Kórusverseny, 1989. és 1999-ben
- A Debreceni Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny
- A Kodály Központban Vajda János: Pannoni Carmen ősbemutatója és Carl Orrf: Carmina Burana c. műve a Pannon Filharmonikusok kiséretével
1993. óta Lakner Tamás kezdeményezésére minden évben megrendezésre kerül az Európai Bordalfesztivál, mely nagyon népszerű a város polgárai körében. A Bordalfesztivált pályázati, Pécs Városi, a Villányi Borászok és Borút támogatásával rendezte meg, kezdetben a Pécsi Nemzeti Színházban, majd mikor azt a fesztivál „kinőtte” a Kodály Központban tartotta a gálakoncertet.
Az énekkar kiemelten jó kapcsolatot ápol a Pannon Filharmonikusokkal és a Pécsi Ércbányász koncertfúvós Zenekarával. Több világhírű szólista lépett fel a kórussal, mint Miklósa Erika, Kováts Kolos. A kórus rendszeresen részt vesz a Villányi Vörösbor Fesztiválon, a Palkonyai Nyitott Pincék rendezvényein, az Európa Cantat-on, a Szekszárdi Szüreti Napokon. Évtizedek óta kapcsolatot tart az erdélyi „Seprődi János” Kórusszövetséggel.
Az énekkar meghívott vendégként képviselhette Magyarországot 2017-ben Rigában, és arathatott nagy sikert az „Eurovision Choir of the Year” rendezvényen. A Magyar Rádió Nívódíját kétszer kaphatta meg a férfikar, 1988-ban és 1992-ben. A hazai és nemzetközi kórus versenyeken összesen 63 díjat, köztük két Olimpiai aranyérmet tudhat magáénak (2006. Kína és 2008. Ausztria- Graz), valamint egy 108 kórus részvételével rendezett un. világbajnokságon II. helyezést ért el. Egyik legkiemelkedőbb eredményének tekinti, hogy a Hungaroton a kórust 2010-ben felkérte az összes Kodály férfikari műveinek CD lemezre történő felvételére. A felvétel elkészült, és óriási világsikert könyvelhet el. 2011-ben hasonló felvétel készült Erkel Ferenc műveiből, melyet az ICMA (International Classical Musik Award) Európa 10 legjobb kórus lemezei közé sorolt.
A kórusunk több fiatal énekese ma már befutott operaénekes, mint Horváth István a (Magyar Állami Operaház) Gál Máté (Lipcsei Operaház) és Bognár Szabolcs (Pécsi Nemzeti Színház operatársulata). Dr. Lakner Tamás Liszt díjas karnagyot 2014-ben a Köztársasági Elnök egyetemi tanárrá, professzorrá nevezte ki. A kórus és a karnagy munkáját segíti Hoffner Tibor és Horváth Krisztián, mint segédkarnagyok.
A kórus idén ünnepli fennállásának 75. évfordulóját, ünnepi koncerttel és díszvacsorával, ahová meghívást kapnak a volt karnagyokat, régi kórustagokat. A kórust tevékenységéért a város Pro Communitate dijjal jutalmazta, valamint megyei Príma díjat is kapott.