Pécsi útfelújítások 2023-2024Megnézem
Kezdőlap / Hírek / PTE / Megújult a PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet laboratóriuma

Megújult a PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet laboratóriuma

Az Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány 127.000.000 forint összegű támogatásának köszönhetően 2024 tavaszán a PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet Laboratóriumában nagyértékű beruházás, felújítás történt, hogy országosan is kiemelkedő, minden igényre kiterjedő akkreditált borminősítő laboratóriumi vizsgálatokat nyújthasson a termelők, borászatok részére. A megújult laboratóriumot csütörtök délelőtt adta át ünnepélyes keretek között Felkai Beáta, az Agrárminisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára, Rókusfalvy Pál, Nemzeti bormarketingért felelős kormánybiztos, Frittmann János, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke, Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora, Decsi István kancellár és Madaras Zoltán, a PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet elnöke.

A Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet fő szakterületei a kutatás, oktatás, szaktanácsadás és a laboratóriumi szolgáltatás.  Az 1970-es évektől működő laboratórium szőlő- és boranalitikai vizsgálatokat szolgáltat megrendelőinek. 2014-ben kiépítették az MSZ EN ISO/IEC 17025:2005 szabványnak megfelelő minőségirányítási rendszert. Az alkalmazott szabványt azóta az MSZ EN ISO/IEC 17025:2018 szabvány váltotta fel. A laboratórium 2015 februárjától akkreditált. A mostani átépítés, modernizálás befejeztével a laboratórium akkreditációja is megújult, és vizsgálólaboratórium kategóriába 2024. május 9-én a Nemzeti Akkreditáló Hatóság által NAH-1-1773/2024 számon bejegyezésre került.

Az októberben megalkotott kormányrendeletben foglaltak alapján a megújult, új gépekkel felszerelt, ellenőrzött rendszeren keresztül működő akkreditált laboratórium minden tekintetben alkalmas arra, hogy a bor forgalomba hozatalához szükséges laborvizsgálatokat az országban elsőként a NÉBIH által engedélyezett nem állami szervezetként elvégezze.

Madaras Zoltán, a PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet elnöke kiemelt célnak tekinti, hogy a Borvidékek Hegyközségi Tanácsaival együttműködve teljeskörű, munkájukat segítő szolgáltatást nyújtson a borászatok részére, ezzel megteremtve azt a hatékony közösséget, mely hozzájárul a magyar borpiac fellendítéséhez, a bor, mint érték nagyobb megbecsüléséhez, a minőségi termékek előállításához.

A bor forgalomba hozatalához szükséges eljárás előzetesen is megrendelhető telefonon, személyesen és a webshopon (pteshop.hu) keresztül is. Ezentúl tehát a borászoknak nem kell Budapestre menniük, vagy küldeniük a boraikat, hanem az ország déli régiójában, Pécsett is el tudják végeztetni a forgalomba hozatalhoz szükséges bevizsgálást, ráadásul rendkívül rövid határidővel. A távolabbi termelők számára kialakítanak olyan gyűjtőpontokat a Dunántúlon és a Hajós-Bajai Borvidéken, ahol leadható a minta, majd heti két alkalommal eljuttatják a pécsi laboratóriumba. A megújult laboratórium napi 100 minta analitikai vizsgálatát, és a hozzá tartozó jegyzőkönyvek elkészítését tudja vállalni akár 24 óra alatt. Mivel egyre nagyobb adminisztrációs teher hárul a borászokra, kiemelt jelentőséggel bír a gyorsaság, közelség, szakmai precizitás, megbízhatóság. A laboratóriumban jelenleg 5 fős szakmai személyzet dolgozik, Dr. Kőrösi László tudományos főmunkatárs, laboratóriumvezető irányításával. A laboratórium fontos szereplője számos kutatás-fejlesztési projektnek, az akkreditált vizsgálatokon kívül széleskörű nagyműszeres analitikai méréseket végeznek itt a szakemberek. Ráadásul a kutatóintézet nyitott a szőlészek, borászok vizsgálati igényeihez igazodva új módszerek kidolgozására is.

HÁTTÉRANYAG

Az Universitas Quinqueecclesiensis Alapítványtól kapott támogatás összegét a belső felújításon túl az alábbi eszközök beszerzésére használták fel:

Borelemző rendszerA borelemező rendszer mely egy sűrűségmérő, egy alkoholmeghatározó valamint egy mintaváltó egységből épül fel, továbbá tartalmaz egy átfolyós rendszerű pH-mérőt is. A műszeregyüttes alkalmas sűrűség, alkohol és extrakt tartalom automatikus meghatározására bormintákból.
FT-IR boranalizátorA készülék képes mustok, illetve borok 15 kulcsparaméterét kevesebb mint egy perc alatt meghatározni.
Folyadékkromatográf diódasoros detektrorral (HPLC-DAD)Folyadékminták összetevőinek elemzésére szolgáló nagyműszer. A borminősítés során fő feladata malvidin-diglükozid és egyéb antocianinok mérése lesz.
Folyadékkromatográf diódasoros és törésmutató detektrorral (HPLC-DAD-RID)Folyadékminták összetevőinek elemzésére szolgáló nagyműszer. A borminősítés során fő feladata a glicerin, glükóz, fruktóz és a szacharóz mérése lesz.
Gázkromatográf – GőztéradagolóA bor illékony vegyületeinek elemzését fogja szolgálni, így fontos szerepe lesz a borok aromaösszetételének meghatározásában.
Automata titrátorA készülék képes borminták pH-jának, vezetőképességének, valamint kén-dioxid tartalmának automatizált meghatározására.
Diszkrét analizátorKémiai analizátor, amely alkalmas borokból számos vegyület gyors, automatizált mérésére: D-glükóz, D-fruktóz, szukróz, ecetsav, L-almasav, L-tejsav, D-glükonsav, aszkorbinsav, citromsav, borkősav, szervetlen és primer amino nitrogén, vas, réz, kálium, kalcium, teljes szulfit, szabad szulfit, glicerin és acetaldehid stb.
Analitikai mérleg0.01 mg pontosságú mérleg.
Digitális bürettákGyors, precíz és pontos adagolást tesznek lehetővé klasszikus analitikai eljárások során.
Vízgőz desztillálóBorminták illósavtartalmának meghatározásához szükséges mintaelőkészítést (desztillációt) biztosítja.
Mikrohullámú roncsolóA készülék alkalmas must, és növényminták emelt hőmérsékleten és nyomáson, valamint erősen savas körülményeken történő roncsolására, mely az elemanalízis megelőző lépése.
Ultrahangos feltáróUltrahangos feltáró berendezés, amely alkalmas növényi- és/vagy élelmiszer eredetű minták feltárására, homogenizálására, diszperziók és emulziók készítésére, valamint folyadékok kigázosítására.
SzárítószekrényMinták bepárlást, szárítását teszi lehetővé.
IzzítókemenceBorminták hamutartalmának meghatározásához szükséges mintaelőkészítést biztosítja. A bepárolt borminták magas hőmérsékleten történő hamvasztása zajlik a berendezésben.