Skip to main content
Kezdőlap / Városháza / Elnyert pályázatok / TOP Plusz / A Janus Pannonius Múzeum épületfunkciós fejlesztése

A Janus Pannonius Múzeum épületfunkciós fejlesztése

A projekt célja a Janus Pannonius Múzeum Látogatóközpont látogatói élményének bővítése és turisztikai vonzerejének növelése, hogy még színvonalasabb kulturális élményt nyújthassanak a helyi lakosoknak és az idelátogató turistáknak.

Pécs, mint a magyar kulturális örökség egyik kiemelkedő központja, híres gazdag történelmi és művészeti hagyományairól.

A pályázat kiemelt célja a Janus Pannonius Múzeum Látogatóközpont (7621 Pécs, Széchenyi tér 12.) látogatói élményének bővítése és turisztikai vonzerejének növelése. A Látógatóközpont 2024-ben nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt, és jelenleg két turisztikai attrakcióval rendelkezik: a Hely Szelleme állandó kiállítással és a Római Kőtárral. A projekt keretében több új fejlesztés valósul meg az épület földszinti és pinceszinti részén.

Főbb fejlesztési elemek:

  1. Kincstár létrehozásával, kellő biztonsági feltételek megteremtése mellett, a legértékesebb, de egyébként trezorban tárolt leletek bemutatása is megvalósulna. Így az egyedülálló „Pécsi sisak”, hun és avar aranykincsek, több éremlelet együttes és más kincsleletek is a látogatók szeme elé kerülnének. Baranya vármegye régészeti emlékei között az őskortól a koraújkorig több olyan kincslelet is található, amely vonzó lehet a látogatók számára.
  2. Fegyvertár – a múzeum gyűjteményében lévő fegyverek kiállítása és bemutatása is megvalósulna. Itt lehetne bemutatni olyan fegyvermásolatokat is, melyeket a látogatók kezükbe vehetnek és kipróbálhatnak.
  3. Nagy érdeklődésre tarthat számot a Régészeti Látványraktár létrehozása, amely a kiállításba nem került, de látványos és érdekes régészeti leletanyagot mutatja be interaktív eszközökkel kiegészítve. Erre a kiállításra remekül lehet múzeumpedagógiai foglalkozásokat is felfűzni, ahol az érdeklődők műtárgymásolatok formájában kezükbe is vehetik a kiállított tárgyak némely darabjait. A Látványraktárak ma már egyre népszerűbbek a látogatók körében, mivel itt a régészeti leletek nagy számban és egymással összehasonlítható módon jelennek meg. Emellett az épület földszinti folyosóján kapnának helyet azok az értékes és egyedi kőfaragványok és építőkövek, melyek még nem vagy csak részben szerepeltek kiállításban a korábbi időkben.
  4. Éremtár – A pincében kapna helyet a Mohácsi csatához kapcsolódó kincsleletek összessége. Itt lenne látható a 44 ezer darabos Mohácsi I.-II. éremlelet, valamint a csatához köthető többi kincslelet.
  5. Római Kőtár fejlesztése – a korábbi projekt keretében megvalósult a kőtár fejlesztése oly módon, hogy projektorokkal, fényfestés technológiával a római sírkövek eredeti színei megelevenednének. Így a látogatók is megismernék az eredetileg festett kövek valódi színvilágát.

A projekt célja, hogy tovább növelje a múzeum kulturális és turisztikai értékét, interaktív és élményalapú attrakciókat kínálva a látogatóknak. Az új fejlesztések révén a múzeum a térség egyik meghatározó turisztikai központjává válhat, hozzájárulva a helyi és térségi turizmus élénkítéséhez. Ezek a fejlesztések hozzájárulnak ahhoz, hogy Pécs még inkább felkerüljön a nemzetközi kulturális turizmus térképére, erősítve a város hírnevét és gazdasági helyzetét.

A projekt Pécs Megyei Jogú Város 2021−2027-es európai uniós ciklusához kapcsolódó TOP Plusz Városfejlesztési Programterv keretében valósul meg, és illeszkedik az „Egészséges karbonmentes város” és a „Fenntartható, fejlődő társadalom” stratégiai célokhoz.

A projekt az Európai Unió támogatásával valósul meg.

FelhívásTOP_Plusz-6.2.1-23 Fenntartható versenyképes városfejlesztés
Kedvezményezett nevePécs Megyei Jogú Város Önkormányzata
Projekt azonosító számaTOP_PLUSZ-6.2.1-23-PC1-2025-00002
Fejlesztés tárgyaA pályázat kiemelt célja a Janus Pannonius Múzeum Látogatóközpont (7621 Pécs, Széchenyi tér 12.) látogatói élményének bővítése és turisztikai vonzerejének növelése.
Szerződött támogatás összege250 000 000 Ft
A projekt tervezett befejezési dátuma (ha megvalósult, akkor tényleges befejezés)2028.12.31