Pécsi útfelújítások 2023-2024Megnézem
Kezdőlap / Hírek / PTE / A Klinikai Központ tanácsai kánikula idejére

A Klinikai Központ tanácsai kánikula idejére

A legmelegebb nyári napokra egészségünk megőrzése érdekében a PTE Klinikai Központ orvosai hasznos tanácsokkal látják el olvasóinkat.

Az ételeket nyáron jobban kell sózni – dr. Wittmann István tanácsai

sózás

A nagy melegben a fokozott verítékezés nemcsak víz-, de nátriumveszteséggel is jár, és ha nem pótoljuk a folyadékot és a nátriumot, az az életet veszélyeztető ritmuszavarokhoz vezethet. Ez azért nagyon veszélyes, mert az alacsony nátriumszintnek nincsenek specifikus tünetei: általános rosszullét, alacsony vérnyomás, gyengeség, kedvetlenség fordul elő. Nehéz felismerni. Ha valaki a szabadban dolgozik, akár 4-5 liter folyadékra is szüksége lehet ahhoz, hogy a folyadékot pótolja, és ilyenkor sóra is szüksége van. A megelőzéshez elég, ha a szokásosnál bővebben sózzuk meg az ételt. Bár ősztől tavaszig az az optimális, ha nagyon kevés sót viszünk be a szervezetünkbe, ám ha a hőmérséklet magasabb 24-25 Celsius-foknál, akkor megfordul a tendencia, ezért jobban kell sózni az ételeket. A hőmérséklethez is adaptálnunk kell tehát a sófogyasztásunkat, ez is a tudatos életvitel része kell, hogy legyen.

Nyáron a szemek különös figyelmet és védelmet igényelnek – dr. Vékási Judit tanácsai

napszemüveg
  • Viseljünk napszemüveget. UV-szűrős napszemüveg használata elengedhetetlen a szemek védelme érdekében, mivel az UV-sugarak károsíthatják a szaruhártyát és az ideghártyát. Válasszanak 100%-os UV-védelemmel ellátott napszemüveget.
  • A hidratálás a szemnek is fontos. Igyanak a szokásosnál több vizet, hogy megelőzhető legyen a kiszáradás, ami a szemek szárazságához is vezethet.
  • Használjon műkönnyet, ha száraznak érzik a szemet. Ezzel enyhíteni tudják a kellemetlen égő, idegentestérzést.
  • Körültekintően használják a kontaktlencséket. Fokozottan ügyeljenek a megfelelő higiéniára, és ne hordják túl hosszú ideig a kontaktlencsét. Fontos a lencsék rendszeres cseréje és tisztítása.
  • Ha uszodába vagy tengerbe mennek használjanak úszószemüveget a szemek védelme érdekében, hogy megakadályozható legyen a fertőzések és irritáció kialakulása, amit a klóros víz vagy a sós víz okozhat.
  • Szél és por ellen is védje a szemet. Szeles napokon vagy poros környezetben viseljenek védőszemüveget, hogy elkerüljék a szaruhártya sérüléseit és az irritációt.
  • A fényvédelem a szem körüli bőrre is érvényes. Ezért az árnyékban tartózkodás és napszemüveg használata mellett széles karmájú kalapok viselése is fontos az -akár rosszindulatú- elváltozások megelőzése céljából.
  • Rendszeresen ellenőriztessék szemük állapotát. Évente legalább egyszer vegyenek részt szemészeti vizsgálaton, hogy ellenőriztessék a látás és a szem egészségét.
  • Hirtelen jelentkező panaszok esetén haladéktalanul jelentkezzenek szemészeti vizsgálatra.

Legnagyobb szervünk, a bőrünk védelme is kiemelten fontos – dr. Lengyel Zsuzsanna tanácsai

A bőrrákos megbetegedések 90-95 százalékáért az UV-sugárzás okozta bőrkárosodások felelnek. Ezen belül okolhatók a káros napozási szokások, a szabadban végzett fényvédelem nélküli munka vagy sporttevékenység is. Ráadásul a bőrünket érő UV-terhelés az évek során felhalmozódik. Fontos kiemelni, hogy a bőrdaganatok kialakulása mellett a bőröregedésében is jelentős szerepe van a napfénynek/UV sugárzásnak.

fényvédő

Néhány alapszabályt betartva nagyságrendekkel csökkenthető a bőr UV-terhelése

  • Viseljen kalapot vagy az arcot és a szemet is árnyékoló sapkát, valamint napszemüveget.
  • Tartós szabadtéri tartózkodás esetén használjon magas faktorszámú (legalább 30-as, de még inkább az 50-es faktorszámú napvédő krémet) és széles spektrumú, azaz UVA és UVB védelmet egyszerre nyújtó napvédő készítményt.
  • Napozás előtt legalább 20-30 perccel kenje be a bőrét a fényvédő termékkel.
  • Kétóránként vagy fürdőzést követően, erős izzadás esetén kenje újra fényvédővel a közvetlen napsütésnek kitett testrészeket.
  • Viseljen az egész testét fedő ruházatot erős napsütésben. Ha nem fedett helyen úszik, vagy egyéb vízi sportot űz, viselhet UV-szűrő pólót is.
  • 11 és 15 óra között ne feküdjön ki a napra, mindig keressen árnyékot.
  • Szabadtéri sporthoz a kora reggeli vagy az esti órákat válassza.
  • Az esztétikai célzatú napozásnak, szoláriumhasználatnak nincs egészséges szintje, feltétlenül kerüljük el! 
  • Bőrét ellenőrizze havonta. Keresse a szokatlan bőrelváltozásokat (érdemes figyelni pl. a szabálytalan külalakú foltokat, sebesedő és nem gyógyuló anyajegyeket, illetve gyanús, ha egy korábban meglévő bőrelváltozás a formájában, színében változás tapasztalható).  
  • Szokatlan bőrelváltozás észleléskor azonnal forduljon bőrgyógyászhoz, ne késlekedjen!

Klinikai Központ Betegellátó Egységek