A vidékfejlesztési programokon belül meghirdetett „Bemutató üzemek támogatása” című pályázati felhívás keretében a Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet (PTE SZBKI) mintegy 890 millió forint támogatásban részesült. A megvalósult fejlesztés ünnepélyes átadóját kedd délután tartották a kutatóintézet telephelyén, Pécsett. Az átadáson részt vett, és köszöntőt mondott Juhász Anikó agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár, Pálmai Gergely szakképzésért felelős helyettes államtitkár, Hoppál Péter országgyűlési képviselő, Szili Katalin, a PTE-t fenntartó Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány kurátora, Miseta Attila, a PTE rektora és Madaras Zoltán, a PTE SZBKI elnöke. Az esemény keretében Kvanduk Frigyes, a Pécsi Egyházmegye általános helynöke áldotta meg a beruházást, illetve az új eszközökkel, gépekkel dolgozó munkatársakat.
A Pécsi Tudományegyetem több mint 76 éves múltra visszatekintő Szőlészeti és Borászati Kutatóintézete meghatározó szerepet játszik a hazai szőlészet és borászat fejlődésében. Európa 2., a világ 6. helyén áll a kutatóintézet által fenntartott és folyamatos fejlesztés, bővítés alatt álló szőlőgénbank, mely jelenleg közel 1600 tételt őriz a világ minden területéről. Ebből 300 fajta a Kárpát-medencéből származó, csak Pécsett fellelhető kincs.
A 300 éves egyházi birtokon 1949-ben alapított intézet akkor jött létre, amikor az agrárkutatás kezdett kialakulni az országban. Technológiai és módszertani fejlődés következtében jelentős változásokon ment keresztül az intézet, de a legjelentősebb mérföldkőhöz most érkezett el, amikor az Agrárminisztérium Vidékfejlesztési Programjának köszönhetően közel 1 milliárd forint értékben vásárolhatott szőlészeti és borászati eszközöket, gépeket. Ezzel a beruházással teljes mértékben megújult szőlészeti gépparkkal, borászati eszközállománnyal felszerelkezve folytatja tudományos tevékenységét az intézet, mely a tudás és az innováció egyik meghatározó központja Magyarországon. A fejlesztés nemcsak az intézet működési fenntarthatósága szempontjából létfontosságú, hanem a magyarországi agrárkutatási szektor szélesebb körű támogatását is jelzi.
A pályázat keretében összesen 45 modern eszközt, köztük négy traktort és egy kombájnt, valamint két mezőgazdasági drónt szereztek be. Ezen felül vállalták 10 hónap alatt 27 nyilvános program megszervezését, melynek során korunk elvárásainak és a piac igényeinek megfelelő modern, fenntartható, innovatív technológiákat, eljárásokat, jó gyakorlatokat ismerhetnek meg majd az érdeklődők.
A beruházás lehetőséget ad a közép- és felsőoktatásban, a szakképzésben szerepet vállaló intézeteknek, hogy modern, széles körben hasznosítható gépek megismerésével képezzék a diákokat. A PTE SZBKI célja, hogy a jelenleg működő egyetemi oktatás mellett, melyben oktatóként 6 kutatóintézeti tudományos munkatárs vesz részt, a felsőfokú oktatást megalapozó középszintű szakiskolai ismeretátadásban is tevékenyen részt vállaljon. Ezzel megteremtve annak a lehetőségét, hogy a szakképzés minőségén javítva biztosítsa a jövő szakembereinek folyamatos fejlődését és magabiztos tudását.
Fotó: Kiss ’Gadget’ Zoltán
Forrás: PTE