Advent 2024 Megnézem Pécsi Mikulás Műhely Megnézem Pécsi útfelújítások 2023-2024Megnézem
Kezdőlap / Hírek / PTE / Óriási egészségügyi kockázatokkal járhat a népszerű hatóanyag online beszerzése

Óriási egészségügyi kockázatokkal járhat a népszerű hatóanyag online beszerzése

Magyarországon is fokozottan keresik az Ozempicet, de az injekció szürkezónás online beszerzése óriási egészségügyi kockázatokkal járhat.

Pénzük elvesztése mellett súlyos egészségkárosodást kockáztatnak azok, akik interneten szerzik be a testsúlycsökkentő hatásuk miatt hiánycikknek számító szemaglutid hatóanyagú szereket, állapították meg a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kara és a Kaliforniai Egyetem kutatói a rangos Amerikai Orvosi Szövetség JAMA Network Open című folyóiratában publikált tanulmányukban. Az ilyen szereket Magyarországon is fokozottan keresik, emiatt sokszor azokhoz nem jut el, akiknek a legnagyobb szüksége lenne rá.

A PTE GYTK Gyógyszerészeti Intézetének digitális egészségügyi kutatócsoportja és amerikai kutatótársaik a Google és a Bing keresési listáin magas helyezést elérő, népszerű weboldalakat vizsgálták, és próbavásárlásokat folytattak. Majdnem minden második (42%) szemaglutid hatóanyagú szert kínáló webshop illegális online patikákhoz tartozik, és az általuk árult termékek komoly egészségkárosító hatással bírhatnak szennyezettségük, illetve a nem megfelelő hatóanyag-tartalom miatt – mutatták ki a pécsi és San Diego-i nemzetközi kutatócsoport tagjai. Mindez komoly közegészségügyi kockázatot jelent, hiszen az eredetileg a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére szolgáló gyógyszereket rengetegen használják fogyás céljából, ám azok nem megfelelően adagolva, illetve nem megfelelő minőségben maradandó károsodást okozhatnak.

Jobban járunk, ha csak a pénzünk bánja

A legnépszerűbb szemaglutid alapú gyógyszer, az Ozempic évek óta hiánycikknek számít, sokszor a valóban rászorulók sem jutnak hozzá, és a kutatók megállapítása alapján az ezt kínáló weboldalak a vásárlók lehúzására specializálódnak. Más a helyzet a másolatokat kínáló illegális oldalakkal, ahonnan az esetek többségében valóban be lehet szerezni a hatószert, ám ez még több veszéllyel jár.

Ahogy arra a termékek tesztelése során fény derült, a bennük található hatóanyag tisztasága lényegesen elmarad az elvárttól, mennyisége viszont akár 39%-kal meghaladhatja a várt dózist, ami a túladagolás veszélyét hordozza magában. Mindez azért fontos, mert a szemaglutid már az orvosilag jóváhagyott adagolásban is emésztőrendszeri mellékhatásokkal járhat, ennek túllépése pedig nagyon súlyos egészségkárosodást is okozhat. Ahogy arra a tanulmány írói felhívják a figyelmet, az elmúlt időszakban 1500 százalékkal emelkedett meg az Egyesült Államok mérgezéseket kezelő központjaiban a szemaglutiddal kapcsolatos segélyhívások száma.

Magyarországon is hiány van

A receptköteles Ozempic iránti fokozott kereslet Magyarországon is érezhető. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) gyógyszerforgalmi adatai alapján 2024 júliusában országszerte 31585 Ozempic készítményt adtak el. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) gyógyszerhiányra vonatkozó adatai alapján a megnövekedett igény miatt 2024. július 18-tól egyes Ozempic készítmények hiánya tapasztalható, amely előrejelzések szerint egészen 2024. november 15-ig eltarthat.

Dr Ashraf Amir Reza, dr. Fittler András és dr. Vida Róbert, a PTE GYTK gyógyszerész végzettségű oktató-kutató munkatársai fokozottan felhívják a lakosság figyelmét, hogy gyógyszert csak hatósági engedéllyel rendelkező gyógyszertárból szerezzenek be, valamint csak gyógyszerészük és orvosuk tanácsai mentén alkalmazzák gyógyszereiket.

A pécsi Gyógyszerésztudományi Kar és Általános Orvostudományi Kar munkatársainak közreműködésével készült tanulmány megállapításairól eddig mintegy 80 mérvadó nemzetközi híroldal számolt be, többek között az NBC News, a Los Angeles Times, a New York Post, a The Hill, aScientific American, illetve a Bussiness Insider. Európában az Euronews, az olasz La Repubblica, a spanyol Conecta 5 Telecinco, Németországban pedig a Pharmazeutische Zeitung és a Deutsches Ärzteblatt is közölte.

A tanulmány itt érhető el: Safety and Risk Assessment of No-Prescription Online Semaglutide Purchases