Advent 2024 Megnézem Pécsi útfelújítások 2023-2024Megnézem
Kezdőlap / Hírek / Városi hírek / Pécs-Baranya évszázadai - 9. Országos helyismereti konferencia a Tudásközpontban

Pécs-Baranya évszázadai - 9. Országos helyismereti konferencia a Tudásközpontban

A pécsi várostörténeti kutatások egyik legfontosabb és legnívósabb fórumának hosszú időn át az Előadások Pécs történetéből című konferenciasorozat számított, amelyet 1993 óta évente szervezett a Pécs Története Alapítvány. 2016-ban a Csorba Győző Könyvtár karolta fel ismét a helyismereti kutatásokat, a földrajzi horizontot immár a történeti Baranya egészére kitágítva. A Pécs-Baranya évszázadai című sorozatot a Pécs Története Alapítvánnyal, az MTA PAB Város- és Helytörténeti Munkabizottságával, valamint a Pannonia Könyvek szerkesztőségével közösen szervezzük.

A konferencia legfontosabb célja, hogy körképet adjon a kurrens helyismereti kutatásokról, közös platformot alkosson az akadémiai berkekben, a közgyűjteményekben és az intézményes műhelyeken kívül folyó munka számára, és megteremtse a diskurzus lehetőségét a különböző tudományterületek képviselői között. Több szempontból is integratív, áthidaló szerepet vállalunk tehát, ebben a tekintetben a hasonló jellegű konferenciák sorában egyedülálló rendezvényről van szó.

Szakmai program

A konferencia két napja során nem kevesebb, mint 38 előadást hallgathatnak meg az érdeklődők.

Az időbeli horizont a római kortól napjaink történetéig terjed, a súlypontot a korábbi évekhez hasonlóan a modernkori fejlemények jelentik. Szakmailag rendkívül értékes az újonnan előkerült római kőemlékekről szóló előadás, majd egy-egy hiánypótló expozét hallhatunk a középkori Óvári családról és a mohácsi csatát túlélő Herceg Miklósról, majd a szót az új- és modernkori társadalom- és művelődéstörténet művelői veszik át. Megismerhetjük a püspöki városrész kialakulását és a város zenetörténetének egy-egy érdekes mozzanatát, majd hallhatunk a két világháború közötti Baranya idegenforgalmáról, könyvtárairól és mozijairól. Különösen érdekesnek ígérkeznek a rendőrség szervezetének kialakulásáról és a rendőri visszaélésekről szóló előadások. Teljes szekció tárgyalja a szerb megszállás történetének egy-egy kérdéskörét és az ’56-os forradalomba szerepet játszott pécsi hősök életútját. Egy egyetemi kutatási programnak köszönhetően összetett képet kaphatunk Mecseknádasd német nemzetiségi identitásáról, a település történetének, kulturális hagyományainak, civil szervezetinek és a népmozgás jellegzetességeinek összefüggésében. A helyismeret sajátos forrástípusait bemutató szekcióban szó lesz a helynevek valóságábrázoló szerepéről, a népszámlálási adatok és a települési krónikák használhatóságáról.

A program tehát rendkívül színes, ám nagyon jól strukturált, és ennek köszönhetően szakemberek és laikusok számára egyaránt jól áttekinthető és követhető.

Művészeti program

A konferencia szakmai programjához minden évben képzőművészeti és ismeretterjesztő programelemek is kapcsolódnak. Az idei évben a Janus Pannonius- és Munkácsy-díjjal kitüntetett pécsi festőművész, Simon Béla munkáiból, főként grafikáiból mutatunk be egy bő válogatást. A kiállítás nemcsak azért ígérkezik fontos eseménynek, mert a pécsi közönség éppen tíz éve találkozhatott utoljára az alkotó műveivel, hanem azért is, mert ezúttal ritkán látható munkákat, köztük a hagyatékból nemrég előkerült vázlatokat és tanulmányokat is megtekinthetünk. A kiállítás december 6-ig látogatható a Tudásközpont 1. emeleti Hírlapolvasójában.

További referenciák

A rendezvény teljes programfüzete elérhető a Csorba Győző Könyvtár honlapján, és a Helyismereti Gyűjtemény Academia-profilján.

Akik nem tudnak jelen lenni a konferencián, a könyvtár Youtube-csatornáján követhetik az élő közvetítést, a felvételek szerkesztett változata pedig később is megtekinthető ugyanitt.

A konferenciák válogatott előadásait tanulmánykötetben is közrebocsátjuk, ezek egy része elérhető és szabadon letölthető az intézmény Academia-profilján.

A konferencia 2022 óta a Magyar Tudomány Ünnepe hivatalos programsorozatának része.

Korábbi rendezvényeinkről a Jelenkor folyóirat online kiadása, valamint az Újkor.hu történettudományi portál közölt beszámolót, a 2023-ban elhangzott előadásokat pedig cikksorozatban szemlézte az Új Dunántúli Napló.

A rendezvény időpontja: 2024. november 12–13. (kedd–szerda)

Helyszíne: Pécs, a Tudásközpont (Universitas utca 2/a) földszinti konferenciaterme

A konferencia és a kiállítás ingyenesen és regisztráció nélkül látogatható.