A Pécsi Tudományegyetem az Innomed Medical Zrt-vel kötött konzorciumi együttműködés alapján 2022-ben a GINOP PLUSZ-2.1.1-21 kódszámú felhívásra benyújtott „Poszt COVID állapotú betegek diagnosztikájához és terápiájához illesztett klinikai defibrillátor fejlesztése” című pályázattal több mint 700 millió forint vissza nem térítendő támogatásban részesült. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg. A projekt célja egy új funkciókkal rendelkező, fejlett klinikai defibrillátor létrehozása volt, mely a korábbi készülékekhez képest új diagnosztikai algoritmusokat és érzékelőket is alkalmaz.
A 733 353 604 millió forint európai uniós támogatás segítségével a fejlesztések egyik fő iránya a ritmuszavarok és a visszatérő keringés pontosabb érzékelése, valamint a defibrilláláshoz és a cardioversiohoz szükséges optimális energiaszint pontosabb meghatározása volt. A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ I. sz. Belgyógyászati Klinikáján a kutató-fejlesztői munka során széleskörű adatgyűjtés történt a cardiopulmonalis resuscitatio, akut és elektív cardioversio, valamint intenzív terápiás ellátásra szoruló betegek EKG monitorozása során.
Az adatok felhasználásával a konzorcium ipari partnere kifejlesztette az új készülék prototípusát, melynek tesztelése jelenleg is zajlik. Sikeres klinikai alkalmazás esetén a készülék fejlett funkcióinak köszönhetően emelheti a sikeres újraélesztések arányát. Esetleges járványhelyzetben a betegellátási idő rövidülése csökkentheti a beteg és az egészségügyi személyzet fertőzésveszélyét is. A fejlett algoritmusok és érzékelők alkalmazása a kritikus állapotban lévő betegek gyorsabb, biztosabb ellátását eredményezhetik, javítva a beavatkozások sikerarányát, csökkentve a helyes diagnózis felállításához és a terápiás eljárásokhoz szükséges időt, valamint a beavatkozásokkal járó egyes szövődményeket.
Tóth Kálmán professzor, a projekt szakmai vezetője a fejlesztés kapcsán elmondta: „A projekt során szerzett tapasztalatainkat több, nemzetközi szakemberek részvételével tartott hazai kongresszuson is prezentáltuk. A defibrillátor-fejlesztés kapcsán felmerült egyes új technológiai módszerekkel kapcsolatban a szabadalom beadása folyamatban van” – hangsúlyozta a professzor.
A projektről bővebb információt a https://projektek.pte.hu/hu/hazai/erfa/ginop-plusz-211-21-2022-00224 oldalon olvashatnak.