A BIOKOM NKft. célul tűzte ki Pécs zöldterületeinek revitalizálását, újraélesztését. A Tettyén örökzöld növényekből arborétumot létrehozó, botanikai érdeklődésű pécsi banktisztviselőről, Pintér Jánosról elnevezett, 2021-ben indult program részeként minden évben több zöldterület, park, kirándulóhely újul majd meg.
A társaság szakemberei idén már rendezték a Niké-szobor környezetét, megújították a Mandulás tornapálya eszközeit, a tettyei Panoráma-sétányon kilátóteraszt építettek, a Puskin téren az új játszótér, a Malomvölgyi Parkerdőben pedig többek között homokos plázs és új játszótér készült. A program folytatódik, 2021-ben a Sós-hegyi kilátó és a Jánosi Engel Adolf tér (Árkád park) felújításával is elkészülnek.
Mandulás tornapálya
A Mandulás tornapálya is megérett a felújításra, a BIOKOM NKft. szakemberei ezért májusban megkezdték mind a 15 állomásra kiterjedően a régi sporteszközök lebontását, hogy helyükre biztonságos és megszépült elemek kerüljenek. A munkával nagyjából két hónap alatt készültek el, 2021. július elején a kirándulók már a felújított tornapályát használhatták. Nemcsak az eszközök szépültek meg, hanem az állomásokhoz tartozó információs táblák, új padok, asztalok és hulladékgyűjtő-edények kerültek ki, valamint a játszótéren is végeztek felújítási munkákat a társaság szakemberei. A felújítás összköltsége nagyjából 7,1 millió forint volt.
Niké-szobor környezete
A város egyik kedvelt kilátópontja a Niké-szobor. A panoráma valóban elképesztő, de élmény akkor az igazi, ha a szobor közvetlen környéke is rendezett. Ez sajnos sokáig problémát jelentett, a területet lepusztult, használaton kívüli betonelemek csúfították el. A BIOKOM NKft. éppen ezért a Pintér János Program első elemeként a szobrot és annak környezetét szépítette meg. A társaság munkatársai megszabadították a szobrot a graffitiktől, lebontották a szemet zavaró, funkciójukat vesztett beton- és rozsdás fém tereptárgyakat, azok helyét földdel töltötték fel. A szalagkorlátok felújítása, festése mellett felújított utcabútorokat, padokat helyeztek ki, valamint parkosítottak a területen. A munkát 2021. kora tavaszán kezdték meg, és májusban már méltó helyről csodálhatták a pécsi panorámát az odalátogató helyiek és turisták. A fejlesztés összköltsége 2 millió forint volt.
Tettyei Panoráma-sétány
A fejlesztés valójában két, egymáshoz szorosan kapcsolódó részre bontható. A Tettyéről a Havihegyre vezető fahíd felújítására azért volt szükség, mert 2010-es megépítése óta a szerkezet nagyon megkopott, a gerendák pedig korhadni kezdtek. Az új, tartós padozat három hónapos munka után 2021. július közepén készült el mintegy 14 millió forintos költségből. Ezzel párhuzamos a Panoráma-sétányon egy kilátóteraszt alakítottak ki a BIOKOM NKft. szakemberei, ahonnan csodás panoráma nyílik Pécsre és környező vidékre. A sétányon a kilátó megépítése mellett megtisztították a kandelábereket, felújították az utcabútorokat és hulladékgyűjtőket, parkosítottak, meghosszabbították és lefestették a korlátokat, valamint kihelyeztek egy új információs táblát is. A kilátót a társaság egyik munkatársának, Lovasi Tamásnak a saját kézzel készített fémtáblája díszíti, amely a leghíresebb pécsi építményeket – a Szentháromság-szobrot, a Tv-tornyot, a dzsámit, a Hunyadi-szobrot és a Zsolnay-kút jellegzetes bikafejét – ábrázolja. A sétánnyal kapcsolatos munkálatok összköltsége 7,5 millió forint volt.
Puskin tér
A Puskin téri játszóteret 2020-ban kellett lebontani, mert a szabványosítási minősítési ellenőrzésen nem felelt meg. Már akkor megfogalmazódott az igény, hogy pótolni kell, amire nem is kellett sokat várni. Az új játszótér 2021. augusztus első felében elkészült, amelyhez 5 millió forintra volt szükség. A tereprendezést és az új fogadófelületek kialakítása után a gyermekek biztonsága érdekében kerítést építettek, majd telepítették az új játékokat, hintákat, homokozót. Kialakították az óriások kertjét, ahova 180 olyan nagyméretű növénypalántát ültettek, amelyek mellett a gyermekek – de még talán a felnőttek is – egészen aprónak érezhetik majd magukat. Mindezek előtt még 2020. őszén 11 facsemetét ültettek a játszótér területére, hogy árnyékot adjanak majd az oda látogató családoknak.
Malomvölgyi Parkerdő
Sosem volt még olyan mértékű felújítás a Malomvölgyi Parkerdőben, mint a 2021-es évben. A BIOKOM NKft. szervezésében a munkálatok már tavasszal elkezdődtek, akkor a csaknem 6 kilométeres sétaút kavicsborítást kapott, a sétányra belógó növényzetet pedig megmetszették.
A fejlesztés két ütemre bontható, amelynek első szakasza nagyjából 9 millió forintos összköltségből augusztus közepére készült el. Ennek keretében az alsó, horgászparkolóként is ismert parkoló újult meg és bővült ki, így a kilátogatók kulturáltabb körülmények között tudják hagyni az autójukat. A Szeretet átjáró – a gátat és a sétány keleti oldalát összekötő kis híd – és a büfé melletti esőbeálló felújítása is elkészült. A BIOKOM munkatársai kialakítottak egy homokos plázst 10 napozóággyal és a hozzá tartozó esőbeállóval. Igaz, a tóban fürdeni nem lehet, de így amíg a felnőttek napfürdőznek és pihennek, a gyermekek mellettük a homokban tudnak játszani. A plázstól nem messze pedig egy új játszótér épült, szintén a legkisebbek örömére.
A második ütemben további tűzrakóhelyeket alakítanak ki, asztal-pad garnitúráknál pihenhetnek majd meg a kirándulók, miután visszatértek a felújított Zsírosdombi kilátóról. A tavak közelében új illemhelyek is létesülnek. A második szakasz munkálatai, amelyhez további 10 millió forintos forrás szükséges, várhatóan 2021. október 15-ig készülnek el.
Pécsi Köztemető
Kiemelkedő kulturális, művészeti, történelmi értéket képvisel. Számos olyan neves család és személyiség nyugszik itt, akik rengeteget tettek Pécsért. Személyiségük és kiemelkedő életútjuk megismerését szolgálják a 2019-ben indult sírkerti séták. A program a kezdetek óta népszerű, egy-egy ilyen tematikus barangoláson több tucatnyi ember vesz részt. A séták során az érdeklődők megismerkedhettek már a temetőben nyugvó olimpikonokkal, német származású családokkal, és azokkal a pécsiekkel, akik vérüket adták a hazáért. A kulturális értékek mellett a sírkert jelentős városi zöldterületként funkcionál. A hatályos önkormányzati rendelet alapján helyi jelentőségű védelembe helyezett természetvédelmi terület, amely növényanyagának védelmét, megőrzését szolgálja. Annak érdekében, hogy az elhunytakat méltó körülmények között helyezzék végső nyughelyükre, szükség van a fejlesztésekre. 2021-ben a XXIV/c parcella részben úgynevezett exkluzív urnaföldet alakítottak ki. Itt kizárólag földi urnás temetkezés lehetséges, a 120 urnatok mindegyikébe két urnatartó helyezhető. A munkálatok 2020. május 11-én kezdődtek – és 2021. augusztusára fejeződtek be – a BIOKOM NKft. saját kivitelezésében, vállalkozót csak a beton urnadobozok gyártásához kellett bevonni. A parcella rész kialakításánál fontos szempont volt az egységes arculat kialakítása és hosszú távú megtartása. A terület déli oldalát határoló padkán 5, a parcellát felező járda mentén pedig további 1 saját építésű padot is kihelyeztek.
Képek forrása: BIOKOM NKft.