A pécsi lakosság mindennapjaira nagymértékben hatnak a különböző környezeti elemek, azok kölcsönhatásai, rendszerei, hiszen a lakosok nap, mint nap közvetlenül, vagy közvetve érintkeznek, kapcsolatba kerülnek velük. A környezet védelme, a természeti és az épített értékek megőrzése napjainkra a társadalmi-gazdasági élet meghatározó részévé vált.
Ennek oka egyrészt a természeti erőforrások növekvő ütemű felhasználása, másrészt a gazdasági tevékenység hatásaként a környezetbe kibocsátott szennyező anyagok növekvő mennyisége. A lakosság egyre növekvő része kíváncsi a lakókörnyezetében végbe menő változások alakulására, így a környezeti elemek állapotának változásaira.
Az Önkormányzat a természeti és épített környezeti elemek állapotának javítására 2020-2025 közötti intervallumra települési környezetvédelmi programot fogadott el, amely rögzíti az alapállapotokat és kitűzi azokat az irányokat és a célállapot eléréséhez szükséges beavatkozásokat jelöli meg, illetve nevesíti projekt szinten is azokat.
Az elmúlt években több hasonló jelentőségű környezetvédelmi vonatkozású stratégiai dokumentum is elfogadásra került. Az egyik ilyen a Települési Klímavédelmi Stratégia. Szintén a klímaváltozáshoz kapcsolódik a Fenntartható Energia és Klíma Akcióterv (röviden: SECAP).
Az Önkormányzat Magyarországon elsőként fogadott el Települési Biodiverzitás Stratégiát, amely célja a természeti környezet megóvásán túl a város területén belül az itt élő növények és állatok életterének javítása aktív, vagy passzív intézkedésekkel.
Ezen dokumentumok mindegyikének rendszeres felülvizsgálata szükséges, amelyet részben vonatkozó jogszabályok írnak elő.
A környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény Önkormányzatunk számára feladatként határozza meg a város környezeti állapotáról szóló lakossági tájékoztatás megvalósulását. Ezen kötelezettség teljesítésének céljából készült jelen tájékoztató anyag.
Tekintettel arra, hogy Önkormányzatunk a fő meghatározó környezeti elemek állapotáról nem rendelkezik saját adatbázissal, a tájékoztatóban szereplő adatokat részben közhiteles adatbázisokból, részben az adott téma szempontjából releváns gazdasági szereplőktől, vagy szervezetektől szereztük be. Fontos tudni, hogy az adatgyűjtőszervezetek az adatgyűjtést követően a mérések és az adatok auditálását követően teszik csak elérhetővé külső szervezetek, ezesetben önkormányzatunk számára az adatsorokat, ezért jelen tájékoztató nem az aktuális év adataira, hanem a megelőző naptári év adatbázisaira tud épülni. Azon témakörök esetében, amelyeknél korábbi évek adatsorai is elérhetők voltak igyekeztünk nem csak a 2023. évre korlátozódni, hanem grafikonok segítségével szemléletesebbé tenni a tendenciákat, bemutatva az elmozdulási irányokat.
Fontos előre bocsátani, hogy a tájékoztató anyagának nem feladata a fentebb említett stratégiai dokumentumokban intézkedésként vagy projektként nevesített beavatkozások teljesülésének vizsgálata. A tájékoztató célja a környezet állapotának közérthető módon, egzakt adatokon alapuló bemutatása a lakosság számára.
A teljes dokumentum ITT megtekinthető.