1989 óta ünnepeljük a magyar kultúra napját január 22-én, emlékezve arra, hogy 1823-ban ezen a napon tisztázta le Kölcsey Ferenc a Himnusz kéziratát. Ezen ünnepi alkalomból ismét színes programokkal készül Pécs városa. Az idei események között találunk zenei, irodalmi és kézműves programokat, valamint közösségi rendezvényeket is.
Zene és hagyomány
A magyar kultúra napján a zene különleges szerepet kap Pécsett. A Kodály Központban este 19 órakor lép színpadra a Szélkiáltó Együttes, amely idén 50 éves fennállását ünnepli. A jeles évforduló alkalmából az elmúlt sok-sok év dalaiból elevenítik fel az elröppent idő fontos pillanatait.
A magyar kultúra napja alkalmából megnyílik a Magyar Zeneszerzők című kiállítás, a kiállítás tablóin szereplő magyar zeneszerzőkről vallomásaikból vagy kortársaik gondolataiból idézve tudhatunk meg érdekességeket, rövid életrajzuk mellett, és a tablókon szereplő QR-kód segítségével meghallgatható az adott zeneszerző egy-egy zeneműve a Magyar Zene Fesztivál versenyzőinek előadásában.
Pécsbányán könyvbemutatóval, táncházzal és vendégséggel ünnepelhetünk – lévén a Pécsbányai Közösségi Házat működtető egyesület a Pécsbányai Kulturális Egyesület, és mivel az irodalom és a tánc is emberségünk záloga.
Könyvek és gondolatok
Az irodalom kedvelőinek izgalmas könyvbemutatók és beszélgetések kínálnak tartalmas időtöltést. A Művészetek és Irodalom Házában két különleges esemény is helyet kap. Aknai Tamás Papírtégla című kötete 18 órától kerül bemutatásra, ahol a szerző a mű gondolatiságáról, emlékképeiről és művészeti kontextusáról.
A Csorba Győző Könyvtár Konferenciatermében délután Milbacher Róbert Ködképek az irodalom láthatárán című kötete kerül bemutatásra beszélgetés formájában. A kötet a 19. századi magyar irodalom pszichohistóriájába nyújt betekintést: dokumentálható lélektani problémákat mutat be.
A Belvárosi Fiókkönyvtár és Ifjúsági TanulóTérben a Litera-Túra Művészeti Magazin szerzői felolvasóestet tartanak.
Kézművesség és játék
A kézművesség és a családi programok szerelmeseinek a Patacsi Művelődési Ház kínál remek lehetőségeket. A bútorfestő szakkörön 9 és 12 óra között a magyar népi-, kézműves-, díszítő motívum kincsből készíthetnek a résztvevők saját, fára festett alkotást Fürtös Natália vezetésével.
Délután 17 órakor a Patacsi Pepecs családbarát kikapcsolódást kínál. Az alkotóműhely az éves ünnepkörnek megfelelő hagyományokat követi, modern szemlélettel, a lehetőségek szerinti természetes anyagokból készíthetnek kreatív alkotásokat a résztvevők 10 éves kortól.
Közösségi élmények, kulturális találkozások
Azok, akik a közösségi programokat keresik, nem hagyhatják ki a kvíz délutánt, amely 14 órától veszi kezdetét a PKK Uránvárosi Művelődési Házában. A tematikus játékon a magyar kultúra nagyjai kerülnek középpontba. A barátságos verseny kiváló alkalom arra, hogy új ismeretekkel gazdagodjunk és közösséget építsünk.
A város legújabb állandó kiállítása ezúttal a felső tagozatos diákok számára kínál szórakozást várostörténeti múzeumpedagógiai előadás formájában. A gyerekek a Janus Pannonius Múzeum A hely szelleme – Genius Loci című állandó kiállításának néhány géniuszával találkozhatnak, akik bemutatják Pécs történetének általuk átélt, emlékezetes eseményeit.
Látogasson el a rendezvények valamelyikére, ünnepeljük együtt a magyar kultúra sokszínűségét!