Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata által meghirdetett „Logóterv és vizuális arculati koncepció tervezése Pécs város számára” című pályázat eredményhirdetése.
Pécs Város Önkormányzata által kiírt és a PTE Művészeti kar Tervezőgrafika tanszék hallgatói körében meghirdetett pályázatra 34 pályázó 40 db pályaműve érkezett be 2023. április 30-ig. A kijelölt szakmai zsűri 2023. május 11-én választotta ki a beérkezett pályázatokból a nyertes pályaművet. A szakmai zsűri tagjai, nemcsak a kiválasztásban, de a további munkában, szakmai konzulensként is segíti a tervezőket: Auth Attila tervezőgrafikus művész, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Tervezőgrafika tanszékvezetője, Boskovitz Oszkár, Magyar Formatervezési Díjas betűtervező művész, Böhm Gergely a PTE MK Tervezőgrafika tanszék vezetője, Fekete Valéria, a Pécsi Galériák vizuális művészeti vezetője és Pinczehelyi Sándor, Munkácsy-díjas grafikus- és festőművész, egyetemi tanár, Pécs díszpolgára, a Művészeti Tanács tagja.
A zsűri egybehangzó véleménye alapján választotta ki a győztes pályamunkát, Hudák Eszter tervét.
„Sikerült egy olyan emblematikus jelet létrehozni, amely tovább nem egyszerűsíthető, sajátos és megragadja a város egyezményes jellegzetességeit. Azért természetesen a további pályázók is nagyszerű munkákat adtak be: Csányi András Gábor szépen kidolgozott címer átdolgozása, Kovács Eszter ötletes végtelen-ligatúrája és Hajós-Szabó Dóra öttorony-szíve mindenképp kiemelést érdemel. A mezőny általában véve erős volt, reméljük egyszer be tudjuk mutatni egy kiállítás keretében az elkészült munkákat” – mondta Böhm Gergely PTE Művészeti Karának Tervezőgrafika tanszékvezetője.
Pécs új arculati koncepciója egyben fogalmazza meg a város két egyediségét és különlegességét: a várost, ahol a kulturális értékek lépten-nyomon jelen vannak, legyen szó múlt-jelen-jövő idősíkról vagy a térbeli, tárgybeli sokszínűségéről. A várost, amit körbe ölel a természet, bármerre is lépünk a zöld, a természet érezhető, ahogyan most a hársfavirág illata, mely belengi a teljes várost. Tehát rövidebben így foglalhatjuk össze: Pécs a kultúra és a természet találkozása.
A koncepcióban megjelenik az öt torony motívuma, mely képviseli a kulturális örökséget, az ezeket körülölelő szalag, vagyis a Mecsek pedig Pécs különleges földrajzát, valamint a városra jellemző összetartást, közösségi életet, a város iránti szeretetet jelképezi. Utóbbi motívum, vagyis a három domb, Pécs középkori címeréből került kiemelésre. A tornyok ritmusa reflektál a város dinamikájára, illetve domborzatára, hiszen ha Pécsen sétálunk, lépten-nyomon meredek emelkedőkbe és lejtőkbe botlunk. A logóban emellett felfedezhetjük a Mecsek lankái között megbúvó háztetőket, és a város alatt pihenő római kori emlékeket is.
Külön köszönjük Boskovitz Oszkárnak, hogy Pannon Next Sans című betűtípusának új változatát a város kizárólagos rendelkezésére bocsátotta Pannonius Sans néven, így Pécsnek a továbbiakban saját betűkészlete is lesz.
„A munka több szakaszból állt, második fázisában a logó rajzolatának, arányainak részletes kidolgozása, a tipográfia és a meghatározó színpaletta készült el. A szerkesztés alapjául szolgáló gridrendszer, a jel vonalvastagságának és így folthatásának több lépcsős növelése, a vektorrajz tisztázása, a sarokpontoknál eszközölt könnyítések, a betűformák finom módosításai mind azt a célt szolgálták, hogy a logó a későbbiekben különböző felületeken és technológiákkal sokszorosítva azonos minőségben jelenjen meg. Ennek a folyamatnak az eredményét láthatjuk most”- mondta Böhm Gergely PTE Művészeti Karának Tervezőgrafika tanszékvezetője.
A következő hónapokban a PTE Művészeti Kar nyertes hallgatóiból és tanáraiból álló csapata az önkormányzat Városmarketing osztályának munkatársaival közösen dolgozza ki Pécs Város Arculati Kézikönyvének elemeit.
A mellékelt film demonstrálja és összefoglalja Pécs Város új arculati koncepcióját.