Projekt azonosítószáma: KEHOP-1.2.1-18-2019-00256
Projekt címe: Helyi klímastratégia kidolgozása, valamint a klímatudatosságot erősítő szemléletformálás Pécsett
Kedvezményezett neve: PÉCS MEGYEI JOGÚ VÁROS ÖNKORMÁNYZATA
Projekt tényleges kezdése: 2020.07.01.
Projekt várható befejezése: 2022.12.31.
Támogatás összege (Ft): 19 988 100
Támogatás mértéke: 100%
Konzorciumi partner: Ökováros-Ökorégió Alapítvány
Projekt céljainak bemutatása:
A klímatudatos gondolkodást és életmódot elősegítő szemléletformálás célterületeinek meghatározásánál figyelembe vettük az Energia- és Klímatudatossági Szemléletformálási Cselekvési Terv, valamint a KEHOP-1.2.1 Helyi klímastratégiák kidolgozása, valamint klímatudatosságot erősítő szemléletformálás című pályázati konstrukció céljait.
A klímatudatos gondolkodást és életmódot elősegítő szemléletformálás célterületeinek meghatározásánál figyelembe vettük az Energia- és Klímatudatossági Szemléletformálási Cselekvési Terv, valamint a KEHOP-1.2.1 Helyi klímastratégiák kidolgozása, valamint klímatudatosságot erősítő szemléletformálás című pályázati konstrukció céljait.
A rövid távú cél a lakosság klímatudatosságának erősítése, az éghajlatváltozás jelentőségével, helyi hatásaival kapcsolatos információ átadása.
– A szemléletformálási projekt megvalósítása során a város honlapján létrehozott aloldalon, valamint a város Facebook oldalán rövid kérdőív kitöltésével mérjük fel a lakosság klímavédelemmel, éghajlatváltozással kapcsolatos ismereteit, illetve a felmerülő kérdéseket is feltehetik a kérdőív kitöltői. A kérdőív kiértékelése ad alapot az interaktív ismeretszerzés folyamatának.
– A célcsoportoknak tartandó előadás sorozat keretében a részt vevők megismerkedhetnek a település és környezete égjajlati sajátosságaival, az éghajlat megváltozásának veszélyeivel; különböző módszereket ismerhetnek meg a ökológiai lábnyomunk csökkentésére és környezetünk védelmére.
– Kiscsoportos workshopok, illetve a más rendezvényeken történő részvétel keretében lehetővé válik az odafigyelést vagy kisebb beruházást igénylő klímatudatos fejlesztések ismertetése, különös tekintettel a fűtési és energiatudatos lakáskorszerűsítési energiahatékonyságra.
Közép- és hosszú távú cél, hogy az klímatudatos gondolkodás és a kapcsolódó viselkedésminták és szokások a lakosság minél szélesebb körében elterjedjenek. Ezen cél elérése érdekében a szokások kialakítását már a legkisebbeknél, óvodás és kisiskolás korban el kell kezdeni. Emellett a település életében meghatározó szerepet játszó intézmények és cégek vezetőinek, tanárainak klímatudatossága is meghatározó az ismeretek továbbadása szempontjából.
Aktuális
2021.09.15. Az Önkormányzat a lakosság véleményét kéri a Települési Klímavédelmi Stratégia és Cselekvési Terv anyag anyagáról.
A KEHOP-1.2.1-18-2019-00256 pályázat keretében határidőre elkészült a Települési Klímavédelmi Stratégia és Cselekvési Terv, amelynek a társadalmasítási anyagát az Önkormányzat két szakbizottsága is társadalmi vitára bocsátásra alkalmasnak talált.
A stratégiában szereplő információk a lakosság számára is fontos ismeretanyagokat tartalmaznak arra vonatkozóan, hogy egyénileg milyen apró lépéseket tudnak megtenni annak érdekében, hogy közösen csökkentsük a klímaváltozás negatív hatásait és növeljük az alkalmazkodóképességet a városban.
A társadalmasítási folyamat részeként a lakosságnak 2021. október 30-ig lesz lehetősége az anyagról véleményt formálnia és egyben javaslatot tenni.
2021.10.21. A helyi Építőipari Klaszterben tömörülő gazdasági szereplők számára is bemutatásra került a klímavédelmi stratégia
A Települési Klímavédelmi Stratégia társadalmi vitára bocsátása keretében a Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft. szakértőjének előadásában a Pécs-Baranyai Iparkamara szervezésében a pécsi Építőipari Klasztert tömörítő helyi vállalkozások tulajdonosai, vezető munkatársai számára bemutatásra került a stratégia egyeztetési anyag. A bemutatás célja a steakholderek visszajelzéseinek megismerése, javaslataik beépítése volt. Ezen túl a rendezvénnyel az együtt gondolkodást szerettük volna elindítani, amely a stratégiában foglaltak megvalósítását könnyíti majd meg a jövőben.
2021.12.01. „ÉLET FÁJA” Közösségi faültetése
Az Önkormányzat a „Helyi klímastratégia kidolgozása, valamint a klímatudatosságot erősítő szemléletformálás Pécsett” című pályázat megvalósítása keretében a jövő generációjának azaz az iskolások közreműködésével közösségi faültetéseket valósít meg a város fő közlekedési csomópontjain. Az Élet Fája közösségi faültetés keretében az első ültetésre 2021.12.01.-én került sor az Apáczai Nevelési központ 2. Szánú iskolájának diákjainak részvételével, amelyen 20 db fa került elültetésre a gyerekek aktív közreműködésével. A részt vevő gyerekek az eseményről rajzokat készítettek és kérdőívet töltöttek ki a klímaváltozás témakörben.
Az eseményről a PécsTV rövid riportját itt tekinthetik meg:
2021.12.02.
Újabb iskola csatlakozott a közösségi faültetésünkhöz
A mai napon a Testvérvársok terei Általános iskola több mint 100 tanulója és kísérőtanáraik részvételével újabb 20 db klímatűrő fával gazdagodott Pécs közterületi faállománya. A gyerekek aktív részvételével megvalósult ültetések mellett az eseményről rajzokat készítettek, valamint a klímaváltozás témaköréhez kapcsolódó kérdőívet töltöttek ki.
2021.12.07.
A projekt keretében az Étes Mátyás Általános Iskola tanulói is részt vettek a projekt közösségi faültetésében
A közösségi faültetésnek Pécsi a hagyománya már a kétezres évek elejéig nyúlnak vissza. Elmondható, hogy a pécsiek számára a város közterületei fontossak, és a közterületi fák kedvező klímavédelmi hatása már régóta ismert. Ennek is köszönhető, hogy a projektben a közösségi faültetésbe nagy számba tudunk iskolákat és diákjait bevonni. A mai napon az Étes Mátyás Általános Iskola több mint 100 tanulójával valósult meg az Uránváros városrészben a nagyforgalmú 6. sz. főút melletti zöldterület fásítása. Az eseményen részt vett Péterffy Attila polgármester úr is.
Az elültetett fák városi klímatűrő egyed. Az ültetés során a fák egyedi törzsvédelmet kaptak a fizikai sérülések ellen, valamint a megfelelő növekedés biztosítására az ültetőgödrökben javított talajt kaptak és egyedenként 3 db támrúdhoz lettek rögzítve, amelyeken a projekt arculati elemeit tartalmazó információs szalagok kerültek.”
2022.01.11.
Klímatudatos Pécs címmel online konferencia került megrendezésre a környező települések, döntéshozók és gazdasági szereplők részére
A mai napon az Önkormányzat szervezésére online térben megrendezésre került az első klímaváltozás tematikájú környezetvédelmi konferencia, amelynek célja egyrészt az elkészült helyi klímavédelmi stratégia bemutatása, másrészt a környező települések és gazdasági szereplők érzékenyítése volt a téma iránt. A konferencia programját és az előadások anyagit itt érik el.
A jógyakorlatokat bemutató előadások anyagait itt érik el:
2022.01.11.
Újabb workshop került megrendezésre gazdasági szereplők számára a klímavédelmi stratégia dokumentum kapcsán.
A pályázat keretében második alkalommal került workshop formájában sor arra, hogy a helyi és régiós gazdasági szereplők bevonásával a klímaváltozás problémáira vállalkozások által adandó válaszokról értekeztek a rendezvény résztvevői. Ennek keretében a résztvevőknek bemutatásra került a klímavédelmi stratégia és a térség meghatározó gazdasági szereplőnek jógyakorlatait bemutató előadásokat követően a cégek vezetői a jövőbe mutató együttműködésekről folytattak kötetlen beszélgetést.
Workshop előadásai:
2022.01.12.
Klímavédelmi workshop a Polgármesteri Hivatal dolgozói számára.
A projekt keretében a mai napon Pécs Megyei Jogú Város polgármesteri Hivatalának munkatársai számára a harmadik turnusban került megrendezésre workshop a klímaváltozással kapcsolatos témakörben. Az Önkormányzat, mint fő kedvezményezett vállalta, hogy a projekt megvalósítása során minden munkavállalója részt vesz egy workshopon, amelyen a munkatársak a klímaváltozás által okozott problémákra és az általuk, mint magánemberek által is megvalósítható apróbb beavatkozásokra vonatkozó információkhoz juthatnak. A workshop keretében természetesen azokkal a fő irányokkal is megismerkedhetnek a dolgozók, amelyek az elkészült stratégiában a következő évek városi beavatkozásait jelölik ki. Az első ilyen workshopot a projekt keretében még 2021-ben rendeztük, amelynek nagy sikere volt. A workshopokon a munkatársak a klímaváltozással szembeni attitűdökre vonatkozó kérdőívet töltöttek ki. (Workshop időpontok: 2021.12.13, 2022.01.04., 2022.01.12. 2022.01.21.)
2022. 03. 22.
Elfogadásra került Városunk Települési Klímavédelmi Stratégiája és Cselekvési terve
Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a 71/2022. (III.22.) számú határozatával elfogadta a Pécs rövid, közép és hosszú távú klímavédelmi fejlesztési irányait is tartalmazó stratégiai dokumentumot, amelyet itt érnek el.
2022. 04. 29.
Tanulmány verseny pécsi iskolások számára
A Önkormányzatunk a KEHOP-1.2.1-18-2019-00256 kódszámú projekt keretében a Város iskolái számára „Pécs diák klímatudatossági menedzsere – 2022” címmeltanulmányi versenyt hirdet, amelynek dokumentumai itt érhetők el.
A tanulmányi verseny lebonyolítását a Magyar Innováció és Hatékonyság NKft. végzi. A díjazottak tárgynyereményeket, illetve vásárlási utalványokat nyerhetnek.